قبلی
در عصر جدید و با استفاده از پیشرفت های علم روانشناسی و آموزشی، دیگر این سوال مطرح نیست که کدام دانش آموز یاد میگیرد و کدام دانش آموز توانایی یادگیری ندارد؛ بلکه مسئله کشف علت مشکلات یادگیری دانش آموز و بهترین شیوه یادگیری برای هر دانش آموز است.

آشنایی با بخش سلامت روان بهشت برین

مشاهده گری سلامت روان دانش آموزان

حضور جمعی دانش آموزان در کلاس مانع از تمرکز بر فرد فرد آنها، توجه به مسائل روانشناختی، مشکلات رفتاری، استعدادها و توانایی‌های فردی آنها  نیست. معلم‌ها مشاهده گری دقیق را آموزش دیده­ اند و در طول مهر هر هفته و پس از آن هر دو ماه یک بار، علایم مشکلات رفتاری و توانمندی‌های ویژه هر یک از دانش آموزان را به کارشناس بهداشت روان گزارش می­کنند. این گزارش‌ها شامل مشارکت دانش آموزان در کلاس و کارگروهی، تعامل با دوستان، توجه و تمرکز در کلاس، بدرفتاری و استعداد و توانایی­‌های ویژه­ آن­ها می‌باشد.

ملاقات با اولیا

پس از مشاهدات کارشناس بهداشت روان چنانچه دانش آموزی مورد توجه تشخیص داده شود از مدرسه با والدین تماس گرفته می­شود و جلسه­ ملاقات تنظیم می­شود. این جلسات با هدف اطلاع رسانی از وضعیت سلامت روان دانش آموز به والد برگزار میگردد و در صورت نیاز والدین برای بررسی بیشتر به کلینیک تخصصی مراجعه میکنند.

کارگاه‌های دانش آموزان

 • برگزاری کارگاه بلوغ

بلوغ سرآغاز تحولات و دگرگونی‌های جسمی‌و روانی است و نقطه­ عطفی در زندگی فرد از مرحله کودکی به بزرگسالی است. ارائه­ اطلاعات صحیح و کافی به نوجوانان توسط والدین و مربیان مدرسه، گذر از این مرحله­ بحرانی را تسهیل می‌­نماید و از کنجکاوی‌های آن‌ها از منابع غیر معتبر پیشگیری می‌­کند. کارشناس بهداشت روان مدرسه در کارگاه بلوغ که ویژه­ دانش آموزان چهارم، پنجم و ششم می‌باشد، دغدغه‌ها و سوالات دانش آموزان را می­ شنود و پاسخگوی سوالات آنهاست و اطلاعات متناسب با سن آن‌ها را ارائه می­دهد.

 • برگزاری کارگاه تربیت جنسی

با ورود دانش آموزان به فضای مدرسه، فضای اجتماعی آن‌ها گسترده تر می‌­شود و همین مسئله نیاز به اطلاعات متناسب با سن آن‌ها در زمینه­ تربیت جنسی را پررنگ تر می‌نماید. کارشناس بهداشت روان در فضایی صمیمانه مسائل مرتبط با تربیت جنسی را به آن‌ها آموزش می­دهد. آموزش اطلاعات و مهارت‌های محافظت از خود، از بروز کنجکاوی‌های بی مورد در میان دانش آموزان و آسیب‌های احتمالی پیشگیری می­کند.

 • برگزاری کارگاه روابط بین فردی

حوزه­ روابط بین فردی و تعاملات با دوستان دغدغه­ مهمی‌برای دانش ­آموزان است. معمولا تلاش می‌­کنیم مداخله­ مستقیم در این حوزه نداشته باشیم و اجازه دهیم دانش ­آموزان جهت کسب مهارت در حوزه­ روابط بین فردی مسائل آن را تجربه کنند و به شکل مستقل مسائل خویش را مدیریت نمایند، اما آموزش مهارت‌های شکل­ دهی و حفظ روابط دوستانه می‌­تواند موثر باشد و کودکان را در مدیریت روابط بین فردی توانمند نماید.

کارگاه دانش افزایی والدین

پرورش کودکان شاد، سالم و موفق و مراقبت از آن‌ها در دوران نوزادی، خردسالی، نوجوانی و جوانی برای والدین فشار روانی ایجاد می‌کند که ناشی از نگرانی برای مهیا کردن شرایط برای سلامت جسمی،روانی و اجتماعی اشت. به طور کلی پدر و مادر بودن در نمودار استرس از جایگاه بالایی برخورداراست.

آموزش مهارت­های فرزندپروری به والدین می­تواند میزان استرس والدگری را کاهش دهد و والدین را در زمینه­ شیوه‌های تربیت صحیح در هریک از مراحل رشد، راهنمایی کند و توانمند سازد. با توجه به این موضوع در دبستان بهشت برین به آموزش والدین اهمیت زیادی داده می­شود و جلسات دانش افزایی والدین به صورت هفتگی برگزار می­شود. هر سال موضوعات جلسات دانش افزایی مشابه  موضوعات ذیل می­باشد:

 • نشانه‌های سلامت روانشناختی در کودکان
 • مادر و زنانگی دختر
 • وابستگی- دلبستگی
 • جایگاه پدر در رشد دختر
 • هوش هیجانی و احساسات
 • اصول بازی با کودکان
 • قانون گذاری موفق
 • بلوغ و چالش‌ها
 • عادت‌های مخرب فرزندپروری

مداخله در شرایط ویژه

بسیار پیش می­ آید که دانش آموزی به علت بروز شرایط ویژه (فوت یکی از اعضای خانواده، مسافرت والدین، بروز مشکلات خانوادگی و یا بروز مشکلات با سایر دوستان و …) دچار مشکل در تنظیم هیجانی در محیط مدرسه می­شود این مسائل توسط کارشناس بهداشت روان مدرسه تا جای ممکن پیگیری می­شود و در صورت لزوم به مراکز درمانی ارجاع داده می­شود.

جلسات مشاوره ای ویژه معلمان

با توجه به مشاهدات کارشناس بهداشت روان، چنانچه دانش آموزی دارای مشکلات رفتاری، اجتماعی و … باشد، کارشناس بهداشت روان با در نظر گرفتن مسائل روانشناختی ویژه­ی آن دانش آموز جهت بهبود عملکرد و حل مسائل دانش آموز به معلمین رهنمودهای لازم را  ارائه می‌کند.

صمیمانه با والدین ( چطوری به ذهنت رسید؟)

صمیمانه با والدین ( خانم اجازه)

صمیمانه با والدین( مدرسه آنلاین)

صمیمانه با والدین(راهکار های برنامه ریزی)

آخرین قسمت صمیمانه با والدین

صمیمانه با والدین – قسمت 22