بی انگیزگی در تحصیل

دخترم علاقه ای به درس خواندن و کتاب ها ندارد. تا به حال بدون تذکر من و با میل خودش برای انجام تکالیف درسی اش پیش قدم نشده است. تا کنارش نباشم نمی تواند ساده ترین تمرین های ریاضی اش را حل کند. می دانم که متوجه سوال ها می شود و با هوش است اما حاضر نیست چند بار سوال را بخواند تا بفهمد، می خواهد من برایش توضیح بدهم، همیشه نگرانی من برای امتحان هایش بیشتر از خودش است، گاهی باید زمان زیادی را برای خواندن کتاب علومش بگذارم تا بتوانم قبل از امتحان برایش توضیح دهم. اگر این کار ها را نکنم نمراتش به شدت افت می کند. ولی آن قدر در طول روز درگیر هستیم که گاهی فرصت انجام کارهای منزل را ندارم. خواهر کوچکش بهانه گیر تر شده است و می خواهد بیشتر کنار او باشم. واقعا مستاصل شده ام.

شما به عنوان معلم و یا والد در اطراف خود کودکانی را می بینید که ممکن است با مشکلات تحصیلی در یک یا چند درس روبرو باشند و با وجود تشویق، سرزنش و یا تنبیه از سوی اطرافیان باز هم علاقه ی چندانی به پیشرفت نشان نمی دهند و بی تفاوت به نظر می رسند. این در حالی است که هوش این دانش آموزان نرمال و گاهی بالاتر از نرمال می باشد، با این وجود راهکارهای معمول معلمان یا والدین برای بهبود عملکرد تحصیلی آن ها بی اثر و یا حداقل کم اثر بوده است. به تدریج این مسأله، به صورت یکی از دغدغه های اصلی والدین خواهد شد و اغلب آن ها به ناچار راه حل هایی مانند ثبت نام در آموزشگاه های مختلف، معلم خصوصی، تغییر مدرسه و… را انتخاب خواهند کرد که همه ی این موارد تنها راه حل های موقتی خواهند بود.
دانستن این نکته بسیار ضروری است که در بسیاری از موارد، بی علاقه بودن به تحصیل در نتیجه ی یک ضعف اولیه، که یادگیری را برای کودک دشوار کرده است ایجاد می شود و موجب تجربه ی شکست های پی در پی در یادگیری و کاهش خودباوری در او خواهد شد. تکرار (من نمی توانم) هنگام انجام تکالیف جدید و یا دشوار، به تدریج شوق و انگیزه ی یادگیری را در این کودکان از بین خواهد برد و پس از آن حضور دائم یکی از والدین هنگام انجام تکالیف به شکل یک نیاز ضروری برای کودک می شود.
وجود اختلال یادگیری در کودک یکی از دلایل اصلی بروز مشکلات تحصیلی و بی انگیزگی می باشد و عدم آگاهی والدین از این مهم، باعث صرف هزینه های مادی، فشار مضاعف به دانش آموز و ایجاد مشکلاتی مانند اضطراب، سرخوردگی و گاهی پرخاشگری در کودک خواهد شد. بنابراین ریشه یابی و درمان صحیح و به موقع نقش بسزایی در‌ پیشرفت تحصیل، رشد شخصیتی و ارتباطی یک کودک در آینده خواهد داشت.

فائقه شمسی(کارشناس اختلال یادگیری)

تماس با ما

تلفن: 2228292522284914


آدرس :خیابان فرمانیه، بعد از دیباجی شمالی،خیابان مریم ، کوچه ارغوان غربی – پلاک 52

ارتباط با ماموسسه آموزشی بهشت برین

بهشت برین، خانه ای دوم برای فرزندان است، با پنجره هایی باز گشوده به دنیایی بزرگتر و بهتر. اینجا فضایی است برای ظهور و شکوفایی استعداد های بیکران انسانی . بهشت برین، تدارک یک زندگی اجتماعی کوچک اما شاد، سالم، دانش بنیان و فکورانه است؛ برای آمادگی بچه ها به حضور شایسته در جامعه و جهان امروز و فردا.